pagina principalăMuzică românească (pentru a obţine maximum de răspunsuri se recomandă căutarea pe DIRECTOARE+FIŞIERE şi după un singur sir de caractere (cuvinte legate prin cratima), fără diacritice
Andromeda: pagina principală
UCMR - UNIUNEA COMPOZITORILOR ŞI MUZICOLOGILOR DIN ROMÂNIA - MUZICĂ ROMÂNEASCĂ (creaţii corale, simfonice...)
caută pe Muzică românească (pentru a obţine maximum de răspunsuri se recomandă căutarea pe DIRECTOARE+FIŞIERE şi după un singur sir de caractere (cuvinte legate prin cratima), fără diacritice
muzicaredă toateAndromeda: muzica
15th-Week-for-Contemporary-Music-2005
5 fișiereredă toate
   Înregistrări din festival: Orchestra de cameră „Concerto”, dirijor Dorel Paşcu-Rădulescu (CHAMBER SYMPHONY); Trio APERTO (PERSONAJE); Orchestra Naţională Radio din Bucureşti, dirijor Nicholas Cleobury (CONCERTUL PENTRU CLARINET ŞI ORCHESTRĂ). Înregistrări speciale: The French Flute Orchestra, dirijor Pierre-Alain Biget - OFF Paris (TUBULATURES); „Quasi Fantasia” Guitar Quartet - Elveţia (OMENS-mnemosyne).
16th-Week-for-Contemporary-Music-2006
8 fișiereredă toate
   Înregistrări din festival: „Terpsycordes” string quartet (VHERNIER); Susanna Artzt, pian (CADENZA FOR PIANO); Ensemble für neue musik Zürich (IN-CON-SEQUENCES II); Verona Maier - pian, Alexandru Matei - percuţie (ORE ASTRALE); Pierre-Yves Artaud - flaut (SONATA nr.1); Reinhold Friedrich - trompetă, Robyn Schulkowsky - percuţie (ANDAMENTO); „Sonemus” Trio (VESTITORUL LUMINII). Înregistrare specială: „Nova musica” (SAXTRACES).
Ansamblul-ACOLADE
20 fișiereredă toate
   Înregistrări video ale ansamblului - Adam SIMINICEANU, Viorica FEHER, Gabriel SAVA, Orban GODRI - interpretând lucrări de compozitori contemporani.
Ansamblul-TRAIECT
5 fișiereredă toate
   Înregistrări video și audio ale ansamblului.
Colinde-de-Craciun-din-Bucovina
7 fișiereredă toate
Constanta-Cristescu-arhiva-de-muzica-traditionala
34 fișiereredă toate
   (pagina web)
Constanta-Cristescu-ilustr.vol-CHEMARI-DE-TOACA
12 fișiereredă toate
Corneliu-Cezar
6 fișiereredă toate
Craciun
3 directoareredă toate
Creatii-camerale-romanesti-cd24
11 fișiereredă toate
Creatii-corale-romanesti-cd1
17 fișiereredă toate
Creatii-corale-romanesti-cd2
15 fișiereredă toate
Creatii-corale-romanesti-cd3
23 fișiereredă toate
Creatii-corale-romanesti-cd4
13 fișiereredă toate
Creatii-corale-romanesti-cd6
18 fișiereredă toate
Creatii-corale-romanesti-cd7
10 fișiereredă toate
Creatii-corale-romanesti-cd8
16 fișiereredă toate
Corul Radio, dirijor Dan Mihai Goia (PRE TINE - text religios; ELEGIE; CULORI , FLORI, FRUCTE - text Felicia Donceanu); Corul Academic Radio, dirijor Aurel Grigoraş (DIMINEAŢA, 3 VALSURI); Camerata Felix, dirijor Avram Geoldeţ (TROPARUL NAŞTERII); Corul "Ave Muzica", dirijor Ciprian Para (RUGĂ - versuri C. Coposu); Corul "Vocile primăverii", Chişinău, dirijor St. Andronic (SUITĂ LA NAŞTEREA DOMNULUI pentru cor de copii solişti, grup instrumental - text popular), Corul Antifonia, dirijor C. Râpă (MATINA - versuri G. Ungaretti); Corala I. C. Danielescu, dirijor V. Gruescu (PSALMODIANDO); Corul Patriarhiei, dirijor C. Drăguşin (HERUVIC - text religios)
Creatii-simfonice-romanesti-cd01
6 fișiereredă toate
Creatii-simfonice-romanesti-cd06
15 fișiereredă toate
Creatii-simfonice-romanesti-cd07
16 fișiereredă toate
Creatii-simfonice-romanesti-cd08
10 fișiereredă toate
Creatii-simfonice-romanesti-cd10
5 fișiereredă toate
Creatii-simfonice-romanesti-cd11
6 fișiereredă toate
Creatii-simfonice-romanesti-cd21
4 fișiereredă toate
Dan-Balan
1 fișierredă toate
Dan-Buciu
2 fișiereredă toate
Dan-Dediu
4 fișiereredă toate
   (pagina web)
Dan-Voiculescu
6 fișiereredă toate
Înregistrările sunt făcute de muzicolog Constanţa Cristescu în cadrul recitalului comemorativ închinat Maestrului Dan Voiculescu, recital care a avut loc la Muzeul Naţional „George Enescu” din Bucureşti în 24 noiembrie 2009.
Dora-Cojocaru
6 fișiereredă toate
   (pagina web)
Dumitru-Capoianu
2 fișiereredă toate
Înregistrarea este făcută la Festivalul Internaţional „George Enescu” – ediţia a 18-a, Bucureşti, 1 - 23 septembrie 2007. Interpreţi: Gabriel CROITORU (vioară) acompaniat de Orchestra Filarmonicii „Moldova”, dirijor Michael Halasz; prima audiţie: 2001, în cadrul Festivalului Internaţional „Întâlnirile muzicii noi” ediţia a V-a, 11 - 14 iulie, Brăila. (bis: Cântec fără cuvinte).
Ede-Terenyi
4 fișiereredă toate
Vivaldiana (Concerto no.1) for String Orchestra, Flute and Harpsichord (Gavril COSTEA, flute; Ecaterina BOTAR, harpsichord; Orchestra de Cameră din Cluj-Napoca, dirijor Cristian MANDEAL). Gallant Dacces for Flute, Oboe, Cello and Harpsichord (Gavril COSTEA, flute; Aurel MARC, oboe; Ilse L. HERBERT, cello; Ecaterina BOTAR, harpsichord; Ansamblul "Collegium Musicum Academicum"). Baroque Rhapsody for cello and Chamber Orchestra (Peter SZELES, celllo; George DUDEA, leader; Orchestra de Cameră a Filarmonicii din Târgu Mureş). Swing Suite (Ansamblul de Percuţie al Conservatorului "Gh. Dima" din Cluj-Napoca, condus de Grigore POP - membri: Carmen HALLABRIN, FABIAN Katalin, Nicolae COMAN, Doru Catalin ROMAN, Dorin MARC)
Emil-Lerescu
1 fișierredă toate
Înregistrarea este făcută la Festivalul Internaţional „George Enescu” – ediţia a 18-a, Bucureşti, 1 - 23 septembrie 2007. Interpretează Ansamblul Traiect; prima audiţie: 2001, în cadrul Festivalului Internaţional „Întâlnirile muzicii noi” ediţia a V-a, 11 - 14 iulie, Brăila
Epaminondas-Chiriacopol
2 fișiereredă toate
   (pagina web)
Felicia-Donceanu
1 fișierredă toate
George-Balint-Povestea-unei-aripi
8 fișiereredă toate
   Lucrări muzical camerale: La fereastra dinspre iarnă (2008) – flaut alto Ionuţ Ştefănescu; Pe un poem de Eminescu (2001) – trio: flaut, percuţie, pian (Trio CONTRASTE – Ionuţ Ştefănescu, Doru Roman, Sorin Petrescu); 12 lovituri (2003) – septet (Ansamblul CAPUT, dirijor Guoni Franzson); Muzică pentru Archaeus – septet (Ansamblul ARCHAEUS, dirijor Liviu Dănceanu); Povestea unei aripi (1985) – septet de clarinete (Dan Abramovici – clarinet); În general, percuţie (2005) – fantezie pentru percuţie şi pian (Alexandru Matei – percuţie, George Balint – pian); Seară tristă (2005) – poem scenic pentru recitator, mezzo-soprană şi ansamblu instrumental (Ansamblul „Sunetul timpului” – dirijor George Balint, solistă Claudia Măru Hanghiuc, recitator George Balint); Leagăn de-amurg (2000) – nonet (Ansamblul PRO CONTEMPORANIA, dirijor Iurie Florea).
   (pagina web)
George-Draga
13 fișiereredă toate
   (pagina web)
George-ENESCU-compozitor
27 fișiereredă toate
Interpreţi: George ENESCU – pian (Suita pentru pian op.3 – Preludiu, Adagio, Fuga ; Suita pentru pian op.10 – Sarabanda, Pavana; Piesă de concert pentru violă şi pian); George ENESCU – vioară (Sonata nr.2 în F minor; Sonata nr.3 în A minor „În caracter popular românesc”). Alexandru RĂDULESCU – violă (Piesă de concert pentru violă şi pian); Dinu Lipatti – pian (Sonata nr.2 în F minor; Sonata nr.3 în A minor „În caracter popular românesc”) Orchestra Simfonică din Bucureşti, dirijor George ENESCU (Suita nr.1 pentru orchestră, op.9), Orchestra Filarmonică „George Enescu”, dirijor Antal DORATI (Suita nr.2 pentru orchestră, op.20)...
   despre ENESCU
George-ENESCU-interpret
31 fișiereredă toate
Gheorghe-Tugui
5 fișiereredă toate
Iulia-Cibisescu-Duran
8 fișiereredă toate
   (pagina web)
Livia-Teodorescu-Ciocanea-Le-Rouge-et-Le-Noir-cd1
16 fișiereredă toate
Livia-Teodorescu-Ciocanea-Le-Rouge-et-Le-Noir-cd2
14 fișiereredă toate
Loredana-Baltazar
 
Maia-Ciobanu
1 fișierredă toate
   (pagina web)
Marina-Vlad
1 fișierredă toate
Mihaela-Vosganian
8 fișiereredă toate
   (pagina web)
Mihaela-Vosganian-Iisus-cu-o-mie-de-brate
15 fișiereredă toate
IISUS CU O MIE DE BRAŢE – oratoriu pentru solişti, recitator, cor de copii, cor mixt, instrumente neconvenţionale, orchestră şi sunete procesate (Orchestra Naţională Radio, Corul şi Corul de Copii Radio – dirijor Tiberiu SOARE; solişti: Georgeta STOLERU – soprană, Eduard TUMAGIAN – bariton; recitator – Eusebiu ŞTEFĂNESCU). PIETA – lieduri pentru voce şi pian (solişti: Elmira SEBAT – voce, Irinel ANGHEL – pian)
Muzica-usoara-2001
22 fișiereredă toate
Nicolae-Brandus
21 fișiereredă toate
   (pagina web))
Octavian-Nemescu
16 fișiereredă toate
   
Paul-Rogojina
13 fișiereredă toate
Paul-Urmuzescu
4 fișiereredă toate
   (pagina web)
Petru-Stoianov
1 fișierredă toate
   (pagina web)
   Slava Tie, Doamne! - Corala "Divina Armonie", dirijor Marius FIRCA;
Remus-Georgescu
22 fișiereredă toate
LUCRĂRI VOCAL-SIMFONICE ŞI ORCHESTRALE - Orchestra şi corul Filarmonicii din Timişoara, dirijor Remus GEORGESCU; solişti Pompei Hărăşteanu, Alexandru Moisiuc, Ioana Mogos; înregistrări din concert...
Romanian-music-today-1-cd1
5 fișiereredă toate
Sorin LERESCU – Proportions II – Pierre-Yves Artaud (flute), TRAIECT Ensemble, Sorin Lerescu - conductor; Octavian NEMESCU – Le Roi va mourir? (dedicated to memory of Tudor Mihai Cazan) – Ioan Marius Lăcraru (violin) and tape; Ulpiu VLAD – The Legend of Dreams – ARCHAEUS Ensemble, Liviu Dănceanu - conductor; Irinel ANGHEL – Electro-Transe – Pro Contemporania Duo (Irinel Anghel, Andrei Kivu); Doina ROTARU – Metabole II – Emil Vişenescu (clarinets), Romanian Radio Chamber Orchestra, Cristian Brâncuşi - conductor.
Romanian-music-today-1-cd2
5 fișiereredă toate
Călin IOACHIMESCU – Concerto for cello and orchestra – Anca Vartolomei (cello), Romanian Radio Chamber Orchestra, Horia Andreescu - conductor; George BALINT – Between Times – APERTO Ensemble; Liviu DĂNCEANU – History-Rhapsody – Romanian Radio Chamber Orchestra, Horia Andreescu - conductor; Mihaela Stănculescu-Vosganian – Sogni tra suoni – Pro Contemporania Duo (Irinel Anghel, Andrei Kivu); Dan DEDIU – Verva op.102 – Romanian National Radio Orchestra, Horia Andreescu - conductor.
Romanian-Women-Composers-cd1
7 fișiereredă toate
Romanian-Women-Composers-cd2
10 fișiereredă toate
Romanian-Women-Composers-cd3
7 fișiereredă toate
Silvia-Macovei
1 fișierredă toate
   Ore astrale pentru pian si percutie - Verona MAIER, Alexandru MATEI, Festivalul Saptamana Muzicii Contemporane, 2006
Sorin-Lerescu
13 fișiereredă toate
   (pagina web)
Sorin-Lerescu-Music-in-time
8 fișiereredă toate
Trio-PROmoZICA
7 fișiereredă toate
ECHO MEMO chamber music of Romania. Trio PROmoZICA – Daniel KIENTZY saxophone(s), Cornelia PETROIU viola, Reina PORTUONDO electronics.
Costin MIEREANU – L’ombre double, „Cinquième voyage d’hiver ” - sopranino and soprano saxophones, viola & electronics; Adrian BORZA – Fragile - soprano saxophone, viola & electronics; Adina DUMITRESCU – Pénitence et anthropologie - sopranino and alto saxophones, viola & electronics; Doina ROTARU – Obsessivo - soprano and tenor saxophones, viola & electronics; Maia CIOBANU – Nr.273,16 – Intersections - alto saxophones, viola & electronics; Irinel ANGHEL – Choix - soprano saxophone, viola & electronics; Octavian NEMESCU – A T – baritone, alto, tenor and sopranino saxophones, viola, percussions & electronics.
creat de Andromeda versiunea 1.9.3.4 ASP